aanraaksensoren beschermen globes


  Collectie | Tentoonstellingen

De objecten in onze tentoonstelling De globes zijn heel kwetsbaar. Daarom hebben we ze nu nog beter beschermd met knoppen waarmee je het licht kunt regelen.


Begin augustus hebben we op alle vitrines van De globes aanraaksensoren geplaatst waarmee bezoekers kunnen zorgen voor meer licht. Het licht staat standaard op een extra laag niveau ingesteld om de schade aan de globes zo veel mogelijk te beperken. Als je de knop aanraakt, dan komt het licht langzaam op naar het maximale niveau van 50 lux. Na 25 seconden daalt het licht weer geleidelijk naar de beginstand.


De oudste globes in onze collectie, uit de 17de eeuw, zijn gemaakt van papier met pigmenten. Dit materiaal verkleurt heel snel onder invloed van licht. Bij een constante belichting van 50 lux moeten de globes eigenlijk na 8 maanden alweer het depot in om ze niet onherstelbaar te beschadigen. Het papier verbruint en de kleuren verbleken en deze schade is onomkeerbaar. Op onze oudste globes uit de 17de eeuw is dit goed te zien.


Voor kwetsbare objecten (globes, maar bijvoorbeeld ook gekleurde kaarten en prenten) werkt Het Scheepvaartmuseum met een ‘lichtbudget’. Dit is de toegestane hoeveelheid licht die een object gedurende een bepaalde tijd kan hebben waarbij maar een beperkte schade aan het materiaal optreedt. Met de nieuwe sensoren kunnen we bijhouden hoeveel licht het object heeft gehad.


We werken al sinds 2005 met lichtbudgetten en protocollen voor onze kwetsbaarste objecten. Met de installatie van de aanraaksensoren bij de globes ronden we het (zichtbare) werk af rond de conservering van de collectie in de tentoonstellingen.